Dlaczego włosy siwieją?

Początek siwienia się ściśle związany z chronologicznym starzeniem się. Kolor włosów ludzkich zależy od melanogenezy, procesu syntezy melaniny i jej późniejszej dystrybucji z melanocytu do keratynocytu. Uważa się, że proces ten jest regulowany genetycznie na różnych poziomach. Melanina wpływa na skuteczną wymianę jonów dzięki czemu na równowagę soli.

Mieszki włosowe człowieka zawierają dwa rodzaje melanin: czarnobrązowe eumelaniny pigmentowe obecne głównie we włosach czarnych i brązowych oraz żółte lub czerwone feomelaniny we włosach kasztanowych i blond. Melanogeneza mieszków włosowych podlega cyklicznej kontroli i jest ściśle związana z cyklem wzrostu włosa. Kolor włosów na skórze głowy ciemnieje wraz z wiekiem. Przedwczesne siwienie mogą odzwierciedlać genetycznie regulowane wczesne wyczerpanie potencjału rezerwuaru melanocytów lub pewne defekty w aktywacji / migracji komórek połączone z czynnikami środowiskowymi, stanem zapalnym lub stresem psychologicznym.

W chwili obecnej etiologia siwienia nie jest w pełni poznana. Obecnie uważa się go głównie za czynnik genetyczny z wzajemnym oddziaływaniem różnych czynników środowiskowych. Może również wystąpić w związku z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi specyficznymi dla narządów, takimi jak niedokrwistość złośliwa, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, oraz jako część różnych zespołów przedwczesnego starzenia się.

Czy wiesz że odwracalna hipopigmentacja włosów została również odnotowana w połączeniu z niedoborami żywieniowymi, takimi jak przewlekła utrata białka (z powodu kwashiorkoru, nerczyc, celiakii i innych przyczyn złego wchłaniania), ciężkim niedoborem żelaza i miedzi.

W jednym badaniu miedź w surowicy była znacznie niższa u 66 pacjentów z przedwczesnym siwieniem w porównaniu z normalną grupą kontrolną. Alternatywnie wykazano, że przedwczesne siwienie włosów występuje rzadziej w grupach rasowych o większej gęstości kości, co sugeruje możliwe powiązanie genetyczne między tymi stanami. Przedwczesne siwienie może wskazywać na to, że włosy nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych i minerałów, a suplementacja tymi pierwiastkami śladowymi może odwrócić i może zapobiec rozwojowi siwienia

Jak zapobiec siwieniu ?

– zmień nawyki żywieniowe

– suplementacja witaminy D3, witaminy E, konzymu Q10

– aktywność fizyczna

– ograniczenie stresu

– uzupełnienie niedoborów

Chcesz się dowiedzieć więcej?

Zapraszamy na konsultację trychologiczną