Zaburzenia hormonalne powodują problemy z równowagą gospodarki w organizmie. Gruczoły produkują zmniejszoną lub zwiększoną ilość hormonów. Jednym z najczęstszych objawów z nadmiernym wypadaniem włosów są zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Tarczyca składa się dwóch płatów o wadze zaledwie 25- 60g. A jej znaczenie w organizmie jest ogromne. Wpływa na wygląd naszych włosów i skóry. Zauważamy matowe, łamliwe włosy i suchą skórę. Inne dolegliwości to zmęczenie, zaparcia, wzdęcia, spowolnienie metabolizmu i wiele wiele innych.
Jakie badania wykonać na sprawdzenie poziomów hormonu tarczycy?
Często słyszę badanie TSH. A co to znaczy? Czy ktoś z Was wiedział że TSH nie jest hormonem tarczycy? TSH jest hormonem przysadki ale wpływa na funkcjonowanie tarczycy poprzez stymulowanie do wydzielenia fT4 i gT3.
Co to jest fT4(tyroksyna) i fT3 (trójjodotyroniny)?
To są właśnie tzw . frakcje wolnych hormonów tarczycy , dlatego bardzo ważne jest przy określeniu zaburzeń tarczycy również wykonanie badań fT4 i fT3 z surowicy krwi. Nie będę podawać jakie są normy hormonów, ponieważ zależy to od płci, wieku, ciąży, dlatego to właśnie endokronolog ocenia jakie wartości są odpowiednie dla Ciebie. W naszym gabinecie większość kobiet boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów spowodowanym niedoczynnością tarczycy. Włosy są suche, kruche, matowe, u których można stwierdzić łysienie telogenowe. Również jest zauważalny tzw. objaw Hertoghe’a czyli wyłysienie 1/3 zewnętrznej części brwi.
Jak walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów w niedoczynności tarczycy?
- zażywanie syntetycznego hormonu tarczycy ( dawka zapisana przez endokrynologa)
- sprawdzenie poziomu: witaminy D3, selenu, jodu, wapnia, żelaza, witaminy z grupy B, cynku
- suplementacja witamin, które są w niedoborze ( pamiętaj o właściwym stosowaniu danej witaminy rano, obiad, wieczór)
- odpowiednio dobrany szampon do skóry głowy i zabiegi pielęgnacyjne( konsultacja trychologiczna) bardzo ważne w stymulowaniu cebulek do wzrostu i zahamowaniu nadmiernego wypadania włosów
W przypadku łysienia w niedoczynności tarczycy bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza, dobranie leku, suplementów. Działamy zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Dzięki czemu uzyskujemy dużo lepszy, szybszy i długotrwały efekt terapii.