Mikrobiom skóry głowy

Mikroflora skóry głowy jest to powierzchnia na której bytują miliony mikroorganizmów. Na każdej części znajdują się bakterie, grzyby czy nawet wirusy.

Jaką rolę one odgrywają?

Jak wiemy skóra człowieka stanowi pierwszą linie obrony przed czynnikami zewnętrznymi np. zmiana temperatury, ochrona przed patogenami. Na skórze głowy znajduje się wiele gruczołów łojowych, które produkują sebum co stanowi idealną pożywkę dla lipofilnych bakterii Propionibacterium spp. i grzybów Malassezia spp. Każdy z nas ma inny mikrobiom skóry różni się w zależności od kosmetyków, odzieży, wykonywanego zawodu, zaburzeń hormonalnych, diety. Mieszki włosowe szczególnie na skórze głowy tworzą duże rurkowate wgłębienia, które wnikają w skórę i są siedliskiem mikroorganizmów. Jeśli płaszcz hydro-lipidowy zostanie uszkodzony patogeny łatwiej wnikają przez mieszek włosowy powodując przyrost mikroorganizmów lub np. zapalenia mieszków włosowych. Zaburzenia mikrobioty może prowadzić do powstania środowiska prozapalnego w przewlekłych chorobach zapalnych skóry głowy.

Co się dzieje jeśli mikrobiota jest zaburzona?

Często pojawia się łupież, za który odpowiedzialny są głównie dwa szczepy bakterii Propionibacterium i Staphylococcus. Według badań istotne jest utrzymywanie równowagi między obiema grupami bakterii.

Co należy zatem zrobić?

Dbać o prawidłową pielęgnację skóry głowy, prawidłowo odżywiać się, unikać zbyt częstego mycia włosów silnymi szamponami, które zmieniają ph skóry itd… Nieprawidłowy mikrobiom może prowadzić do wielu chorób np. łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, łysienie plackowate.