TRYCHOLOGIA

Q&A

Podczas pierwszej wizyty trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad, aby uzyskać informacje o pacjencie, a następnie dokonuje badania przy pomocy trichoskopu – tj. urządzenia medycznego, które diagnozuje stan skóry głowy i włosów.

Trycholog zleca też wykonanie szeregu badań, które są indywidualnie dopasowane do pacjenta. Po zdiagnozowaniu schorzenia trycholog dobiera odpowiednią serię zabiegów skóry głowy w gabinecie, a także domową kurację trychologiczną, aby uzyskać najlepsze efekty.
  • 24 godziny przed wizytą nie należy myć włosów,
  • 24 godziny przed wizytą nie farbować włosów,
  • podczas ostatniego mycia nie należy używać szamponu przeciwłupieżowego,
  • należy zabrać ze sobą aktualne badanie krwi, glukozy, witaminy D3, żelaza, TSH, witaminy B12, testoteronu (jeśli takie badania posiadamy),
  • nie stosować przed wizytą posypek i suchego szamponu,
  • zapisać na kartce przyjmowane leki oraz preparaty do skóry głowy i włosów,
Jest wiele schorzeń skóry głowy i włosów. Najczęściej pojawiające się to: łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież czy różne odmiany łysienia (telogenowe, androgenowe, plackowate itd.). Nie można tez zapomnieć o atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy czy schorzeniach o podłożu psychicznym takich jak trichotillomania (wyrywanie włosów).

Trzeba mieć na uwadze, że część z tych schorzeń jest nieuleczalna, jednakże przy zdiagnozowaniu określonej patologii i wybraniu indywidualnie terapii przez trychologa pacjenci mogą nie odczuwać na co dzień ich objawów, co niesamowicie zwiększa komfort życia.
Pragniemy zauważyć, że terapia jest dobierana indywidualnie do danego schorzenia, ale oczywiście mamy swoje preferowane zabiegi. Jest to m. in. infuzja tlenowa, która polega na wtłaczaniu pod ciśnieniem substancji aktywnych oraz cząsteczek tlenu.

Infuzja tlenowa jest zabiegiem bezinwazyjnym, podczas którego nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Zabiegi infuzji tlenowej szczególnie polecamy osobom zmagającym się z wypadaniem włosów, problemami łojotokowymi lub innymi schorzeniami wynikającymi z nadmiernej keratynizacji. Substancje aktywne są indywidualnie dobrane do schorzeń skóry głowy. W rezultacie uzyskujemy poprawę ukrwienia skóry głowy, jej odżywienie, wzmocnienie i odrost nowych włosów, zmniejszenie wydzielania łojotoku skóry głowy.

Kolejnym mniej inwazyjnym zabiegiem jest hydropeeling. Wykonywany jest za pomocą urządzenia AQUAPURE polegający na oczyszczeniu ujść mieszków włosowych z martwego naskórka oraz mas rogowych przy wykorzystaniu próżni i substancji aktywnych, mających działanie oczyszczające, przeciwzapalne i nawilżające. Hydrodermabrazja jest idealnym zabiegiem przygotowującym skórę przed innymi zabiegami.

Z inwazyjnych technik wykonujemy mezoterapię skóry głowy tj. podajemy substancje aktywne (minerały, witaminy, aminokwasy, peptydy, koenzymy) za pomocą igły.

Alternatywą dla mezoterapii jest dermapen na skórę głowy – zabieg polega na mikronakłuwaniu skóry głowy i aplikacji serum ze składnikami aktywnymi indywidualnie dobranymi do pacjenta.

Zarówno mezoterapia jak mikronakłucia poprawiają ukrwienie cebulek włosowych i ułatwiają penetrację składników aktywnych do mieszka włosowego. Zabiegi tego typu wykonujemy przede wszystkim przy schorzeniach związanych z wypadaniem włosów. Z kolei na łojotok, łupież czy świąd skóry ciekawym rozwiązaniem jest zabieg darsonwalizacji wykonywany za pomocą elektrod próżniowych lub elektrod z gazem szlachetnym. Poprzez kontakt elektrody urządzenia z skórą głowy dochodzi do wytworzenia ciepła. Efektem jest wydzielanie się ozonu, który powoduje skuteczne oczyszczanie i dezynfekcję skóry. Dodatkowo ozon wpływa na zamknięcie łusek włosów i stymuluje ich wzrost. W naszym gabinecie też często sięgamy po peptydową terapię włosów

DR. CYJ Hair Filler polegającą na hamowaniu wypadania włosów i przyśpieszającą ich odrost poprzez wprowadzenie peptydów w skórę głowy. Dochodzi do pobudzenia krążenia i rewitalizacji mieszków włosowych. Zabieg jest przeznaczony dla mężczyzn oraz kobiet - zarówno w łysieniu androgenowym, jak i pod wpływem innych czynników (stres, nieodpowiedni styl życia, zła pielęgnacja skóry głowy i włosów), powodujących wypadanie włosów.